Meidän perheen luottoresepteihin on aina kuulunut Kalastaja Eemelin -piirakka kinkkutäytteellä. Sitä on tehty meillä niin kauan kuin muistan. Ohje on bongattu Leivotaan Anni Helenan kanssa -keittokirjasta. Kyseessä on Anni Helena -jauhojen markkinointiin tarkoitettu keittokirja, joka on suunnattu lapsille. Pohja taitaa kuitenkin olla sama kuin ehkä joidenkin tuntemassa Lindan illanistujaispiirakassa. Pohja on äärettömän helppo ja nopea valmistaa, aineet vain sekoitetaan sekaisin ja levitetään heti sen jälkeen voidellun piirasvuoan pohjalle. Kaiken lisäksi piirakka on pohjaa myöten todella maukas.
Alkuperäisessä ohjeessa on käytetty vehnäjauhoja, joten muokkasin ohjeen gluteenittomaksi käyttäen ainoastaan gluteenittomia kaurajauhoja ja -hiutaleita. Pienin viilauksen sain aikaiseksi herkullisen gluteenittoman kinkkupiirakan, joka oli lähes maidoton. Lähes sen takia, että käytimme tämän piirakan päällä vuohenmaitogoudaa. Lampaan- ja vuohenmaito tuotteet kun sopivat minulle paremmin kuin lehmänmaidosta valmistetut. Piirakasta saa maidottoman jättämällä juuston pois tai käyttämällä itse tehtyä vegaanista parmesaania. Lisäksi piirakasta saa munattoman korvaamalla munamaidon samalla seoksella mitä olen käyttänyt tässä kinkkupiirakassa.
Teimme tästä piirakasta kinkkupizzapiirakan maustamalla pohjan oreganolla. Vieraat ainakin pitivät siitä kovasti.
Ainekset
Pohja:
- 1½ dl gluteenittomia kaurahiutaleita
- 2 dl gluteenittomia (täysjyvä)kaurajauhoja
- 1 rkl oreganoa tai pizzamaustetta
- 1½ tl leivinjauhetta
- ½ tl suolaa
- 2 rkl öljyä
- 1½ dl haluamaasi makeuttamatonta kasvimaitoa
Täyte:
- 200g kinkkusuikaleita
- iso kourallinen punaista paprikaa kuutioituna
- 1 tomaatti viipaloituna
Munamaito:
- 1 iso muna
- 1½dl haluamaasi makeuttamatonta kasvimaitoa
- ripaus mustapippuria
Pinnalle:
- juustoraastetta tai vegaanista parmesaania tai muuta maidotonta juustonkorviketta.
Valmistus:
- Sekoita kulhossa kuivat aineet keskenään ja lisää joukkoon öljy ja maito.
- Sekoita sekaisin ja levitä taikina voidellun vuoan pohjalle, halkaisija noin 28cm. Huom! Taikina on tässä vaiheessa löysää.
- Lisää päälle täyte aineet, vatkaa munamaidon aineet sekaisin ja kaada täytteen päälle.
- Lisää pinnalle tomaatti siivut ja juustoraaste ja paista piirakkaa uunissa 200C noin 30 minuuttia tai kunnes se näyttää kypsältä ja pinta saanut väriä.